יום שבת, 25 בינואר 2014

לפעמים חלומות מתארכים

בערך באמצע הסרט, אולי קצת לפני, האישה שישבה לידי התחילה לנחור. זה התחיל מנשימות חלושות שהפכו חורקות, מה שהוביל לקנאה מצד רוב הצופים באולם, שמצידם נתנו לה להמשיך לנמנם. קשה להאשים אותה בהתחשב בהקרנה, אולי חלמה חלום אמריקאי טוב יותר. סרטו של דייויד או. ראסל, "חלום אמריקאי", הוא מסוג הסרטים שהתמונה על גב האריזה או הכרזה נועדה להמחשה בלבד.

                                                   הקאסט הולך לקרוע את העיר.

למרות הבימוי המסוגנן סטייל סקורסזה, התסרוקות והתלבושות התקופתיות (והמחשופים הנדיבים), הפסקול, המשחק (ג'ניפר לורנס בתפקיד שגונב את ההצגה עם ניואנסים שובים את הלב, בראדלי קופר אמביציוזי, איימי אדמס מרוכזת, כריסטיאן בייל שמן ותקיף), משהו בסרט חורק. התסריט והבימוי לא ממריאים בשלבים שהיו אמורים להמריא, והתוצאה מאכזבת את הצופה שאמרו לו שהוא הולך לצפות בחיקוי לסקורסזה והאחים כהן עם שנינות וצחוקים, מתח וחזון אומנותי מרשים, ובמקום זה נותר וחצי תאוותו בידו, והיד השניה בודקת בפלאפון מה השעה. מריחת התסריט משלבת יפה גם עם מריחת הזמן, על השעתיים ועשרים של הפיצ'ר.

"חלום אמריקאי" הוא מסוג הסרטים שעדיף להגות בשם המקורי, שהולם אותם יותר. American Hustle מתאים יותר לחבורת הנוכלים שמגויסת ע"י סוכן אף.בי.איי שאפתן להפללת פוליטיקאים תאבי שוחד. בדומה לבוני וקלייד, תלמה ולואיז ורוברט רדפורד ופול ניומן של העוקץ וקיד וקסידי, צמד הנוכלים ב"חלום אמריקאי", אירווין וסידני, מוצגים כגיבורים ערמומיים המבצעים תרגילי עוקץ מתוחכמים בקורבנות מטופשים. מלבד הדמיון במבע הקולנועי, יש לסרט משהו במשותף עם סרטו האחרון של סקורסזה. החלום האמריקאי להתעשר מוביל למעשי נוכלות, הנבל מוצג כגיבור בעוד שלא ברור עד הסוף מי באמת האנטגוניסט ומי הפרוטגוניסט. אך בעוד הטוני מונטנה של וול סטריט, ג'ורדן בלפורט, חוגג את ההונאה בהדוניזם טהור, הנוכל היהודי השני, אירווין רוזנפלד, מנסה להתחמק מזרוע החוק מעשה נח קרוס ב"צ'יינהטאון" של רומן פולנסקי. כאן מסתיימת הקדיחה עם השוואות קולנועיות, וגם הדימיון לסרט היותר ארוך אך לא-משעמם בעליל, "הזאב מוול סטריט".

                                                              "יש לך פה קונפטי."

שורה תחתונה: אם אתם רוצים לדעת על מי, כנראה, הוליווד הולכת להרעיף פסלונים, לכו ל"חלום אמריקאי". אם אתם בקטע של סרט נוכלות מסוגנן טוב, לכו לזאב. בכל מקרה, מהחלום האמריקאי אפשר להתעורר.